Staff

Teaching Staff

Name Initial Subject Responsibilities
Miss F. Adie FEA French, Spanish
Mrs C. Baumgardt CLB Drama, Beliefs and Values i/c Drama
Mr S. Boddy SPB History Head of Corvus House
Miss R. Booton RJB PE
Miss H. Brookes HAB English
Mrs J. Bryant JKB Science
Mrs E. Buchanan ELB Spanish
Mrs R. Burrell RLB Law,
Beliefs and Values
Ms D. Carter DJC Science
Mr S. Casebourne SWC History Assistant Headteacher
Mrs M. Chadwick MUC Science
Mr J. Cornish JLC Geography Gifted and Talented
Coordinator
Ms A. Cotton AGC Art
Mrs J. Cowper JRC English, Drama, PSHE Assistant Headteacher
Mr J. Crutchley JGC ICT and Computing Head of ICT and Computing
Miss S. Daw SLD Design Technology Head of Design Technology
Mrs F. Eavis FME MFL French Head of Modern Foreign Languages
Mrs E. Eggleton ELE English Head of English
Miss H. Forward HMF Mathematics Assistant Headteacher
Mrs J. Foster JKF Mathematics
Miss R. Francis RNF Design Technology
Miss R. Garrard RLG Science
Mrs V. Gibson VXG PE Head of PE
Miss T. Harris TEH English
Miss A. Hindley ANH French, PSHE Head of PSHE and
Philosophy
Mrs R. Hofgartner REH Science Head of Science,
Engagement Coordinator
Mrs A. Isted AHI Design Technology
Mrs R. Jarrett RJA Geography TLACo (ITTC), Employability
Coordinator, ELT
Mrs S. Johns SAJ English
Miss A. Keast AJK Mathematics Head of Mathematics
Mrs A. Kench AEK Mathematics
Mrs S. Lewis SHL MSC Partnership Manager
Ms V. Leyland VSL English SENCo, ELT
Mr R. Mason RKM PE, Mathematics
Mrs J. Maxfield JDM Art Head of Art, Alumni
Coordinator,
Associate Assistant Headteacher
Miss I. McCarthy IJM Design Technology
Ms N. Mitchell NAM English Second in English
Mrs S. Moon SJM Science Second in Science,
TLACo (Innovation)
Mrs A. Nash AMN Music
Miss T. Nel TYN Design Technology
Miss K. Nicholson KLN English TLACo (CPD)
Mrs M. Norman MLN Science
Miss H. Parsons HRP Science
Mr A. Perry APY Mathematics ELT
Ms R. Plas RLP Art
Mr A. Priddice AJP PE
Mr P. Reddick PAR PSHE Headteacher
Mrs A. Rice ARI French, German Head of Tyto House, ELT, Transition Coordinator
Miss J. Scott JES PE Head of Falco House
Miss N. Shaw NGS Maths
Mrs B. De Sousa BDS French, PSHE Deputy Headteacher
Miss V. Thompsett VCT Mathematics Second in Maths
Mr G. Tipper GNT Beliefs and Values Head of Beliefs and Values
Mrs M. Turbitt MJT Science
Mrs J. Turner JLT Music Head of Performing Arts
Ms C. Vickery CLV Design Technology
Mr O. Walby OJW PE Head of Sturnus House, ELT
Miss R. Wellbelove RFW English
Mrs R. White RRW ICT
Miss N. Williams NRW History Head of History
Mr S. Williams SJW Geography Head of Humanities Faculty

Support Staff

Name Initial Responsibilities
Mrs T. Barsdell TJB Assistant Finance Officer
Mr S. Baumgardt SWB IT Network Manager
Mrs S. Beck SLB Art Technician & Displays
Mrs L. Brimson LAB Science Technician
Mrs W. Carpenter WLC DT Technician/Lunchtime Supervisor
Miss L. Charles LLC Pastoral Support Manager, ELT
Mrs N. Durant NND Reception/SENCO’s Secretary
Miss S. Emery SEE MSC General Administrator
Mrs S. Franks HR Officer (Tuesday and Thursday)
Mrs B. Frankland BAF Library Coordinator, PR/Communications
Coordinator, ELT
Mrs D. Harris DLH HR & Admissions Administration
Mrs M. Henderson MDH Examinations Officer
Mrs R. Helps RLH Reports, Data, and SIMS.net administration
Mrs J. Highet JEH Business Support Team Leader/Cover Manager
Mrs B. Hiscocks BBH Lunchtime Supervisor
Mrs S. Hopkins SMH MSC Administrator
Mrs A. Jackson AJJ Senior Finance Officer
Mr G. Jones GSJ Clerk to the Governors
Mrs L. Knowles LPK Science Technician (Tuesday - Friday)
Mr T. Lay TAL ICT Technician
Mrs J. Ledgard JJL Pastoral Support Manager (Maternity cover)
Mrs J. Lee JKL House Learning Co-ordinator Sturnus
Miss H. Lewis HLL Head’s PA
Mrs S. Maher SKM House Learning Co-ordinator Corvus
Miss C. Owen CLO DT Technician
Mrs A. Pereira ALP Pastoral Administration Assistant, First Aider, Pupil Reception
Miss S. Plowman SCP Assistant Finance Officer, Lunchtime supervisor & MSC
Mrs T. Randall TJR PFSA
Mrs C. Richards CLR Reception, Department Admin, Attendance
Mrs M. Salter MAS Morning Receptionist
Mrs B. Shelly BJS Science Technician
Ms A. Sheppard AAS House Learning Coordinator Falco
Mrs C. Spurway CAS Head’s PA
Miss V. Stofell VVS Assistant Partnership
Manager
Mr R. Sutherland RWS Business Manager
Mrs J. Tonkins JMT House Learning Coordinator Tyto
Mrs R. Webb RTW SEMHS Coordinator, ELT
Mrs A. Wood AJW Library Coordinator
Mrs F. Wyatt FFW Resources
Mrs M. Wyatt MEW Communications & School Shop Manager

Teaching Assistants

Name Initial
Mrs A. Duddridge AJD
Mrs J. Fox JEF
Mrs B. Heal BRH
Mrs J. Hooker JMH
Miss A. Holgate AEL
Mrs A. Lomax AMG
Mrs A. Loxton AML
Miss L. Potrykus LSP
Miss J. Rowland JJR
Miss A. Sukiennik AMS

Premises

Name Initial
Mrs A. Carroll AJF
Mr D. Fellows DDF
Mr M. Govier MJG
Mr M. Ledbury MRL
Mrs J. Matthews JEM
Ms S. Peppard SPP
Mr L. Pereira LMP
Mr R. Rentmore RAR
Miss H. Rogerson HHR
Mr S. Tanner - Premises Manager SAT

Last Updated: September 2017